Informace pro majitele štěněte

Očkování:

Štěňata se očkují poprvé v 6. týdnu života, pak v 9. týdnu a nakonec ve 12. týdnu. Při vakcinaci ve 12. týdnů se již štěně může očkovat i proti vzteklině. Dále se již očkuje jednou ročně.

Odčervení:

Odčervení v 9 týdnech věku již většinou probíhá u nového majitele zároveň s očkováním. Doporučuji pak zhruba do půl roku věku štěně preventivně odčervovat jednou měsíčně. V dospělosti by se měl pes odčervovat minimálně dvakrát ročně, raději však vícekrát, zvláště pohybuje-li se v místech s větším rizikem nakažení parazity (parky či louky používané k venčení psů, kynologická cvičiště apod.). Doporučeno je dospělé psy odčervovat 4x ročně.

Krmení:

V případě německého ovčáka jde o štěně velkého plemene, a tak je třeba vybírat krmivo určené právě pro rostoucí štěňata a mladé psy velkých plemen. Takové krmivo bývá označováno jako Puppy Large Breed či Junior Large Breed.

 Naše štěňátka jsou zvyklá na navlhčené granule, množství granulí je nutné stanovit tak, aby je pes snědl s chutí a okamžitě po podání. Pokud tomu tak není, následující dávku úměrně snížíme. Ve věku 2 měsíců lze krmit 3x denně, a zhruba v půl roce věku stačí krmit štěně 2x denně. Dospělý pes se může krmit již jen 1x denně.

Krmíte-li štěně kvalitní stravou, není pak vhodné přidávat cokoliv dalšího, poněvadž přidáte-li ke krmné dávce "něco navíc", měníte její složení a narušíte tak její vyváženost. Především u štěňat velkých plemen je třeba dodržovat dané složení a v žádném případě se nesnažit krmivo něčím "vylepšovat". Receptury pro štěňata velkých plemen mají snížený obsah bílkovin i tuků a omezené množství vápníku, a tak přidávání např. masa, tvarohu či snad vápníku znehodnocuje složení a snižuje efekt podávání tohoto krmiva.

Podmínky uchovnění psa:

1. RTG displazie kyčelních a loketních kloubů (do 2. stupně) – od 12 měsíců věku, vyhodnocení musí být zapsáno v průkazu původu od 18 měsíců

2. Složená zkouška z výkonu min. 1. stupně ( ZVV1,popř. IGP1 - podmínkou je složení zkoušky BH-VT) od 14., resp. 18. měsíce věku

3. Absolvování výstavy německých ovčáků ve třídě mladýxh, dospívajících popř. pracovní s hodnocením alespoň dobře

4. Potvrzený původ DNA

5. Vlastní uchovnění psa na bonitaci německých ovčáků, majitel musí být členem Klubu německých ovčáků, v průkazu původu zapsán RTG DKK a potvrzení DNA

Účast na výstavách:

Do chovu mají význam pouze speciální výstavy NO – tj. oblastní, krajské a klubové. Vystavuje se ve třídách, zvlášť varianta krátkosrstá a dlouhosrstá:

Dorost (od 6 měs.) – statické posouzení, prohlídka zubů a posouzení v pohybu

Mladých (od 12 měs.) - navíc zkouška reakce na střelbu

Dospívajících (od 18 měs.) – navíc nutnost zapsaného RTG DKK

Pracovní (od 24 měs.) – navíc nutná zkouška z výkonu

Výcvik:

  Začít s výcvikem štěněte na kynologickém cvičišti je vhodné úměrně jeho fyzickým i psychických schopnostem, většinou mezi 4. až 6. měsícem. S výcvikem obrany je vhodné začít až po výměně zubů. Základní povely jako je přivolání je možné cvičit již od nejútlejšího věku. Důležitý je rozvoj zájmu o aport (hra s míčkem) a o potravu (pamlsky).

Doporučujeme členství v některém z Kynologických klubů ČKS popř. MSKS.

Pro německého ovčáka má z chovného hlediska význam věnovat se sportovní kynologii s cílem složení všestranné zkoušky z výkonu (stopa, poslušnost, obrana dle národního popř. mezinárodního zkušebního řádu). Samozřejmě je možné věnovat se i jiným odvětvím kynologického sportu, s pejskem závodit apod., pro jeho uchovnění to ale nestačí.

Doklady psa:

Očkovací průkaz – obdrží štěně od chovatele

Průkaz původu a výkonnostní knížka – vystavuje plemenná kniha a chovatel zasílá novému majiteli (většinou do 4 měsíců věku štěněte)

Od 1. 1. 2020- Musí být každý pes označen čipem. U německého ovčáka je možné štěňata tetovat nebo čipovat pro účel přihlášení vrhu a následné vystavení rodokenu. Povinnost mít psa očipovaného je záležitostí majitele psa.